fbpx

Content marketing, czyli marketing treści

Content marketing to atrakcyjne, przydatne i wiarygodne treści publikowane w internecie, np. artykuły, webinaria, evideo, infografiki, poradniki, opinie itd., których celem jest zainteresowanie określonej grupy odbiorców oraz pozyskiwanie potencjalnych klientów. Content marketing opiera na budowaniu długotrwałych relacji z odbiorcą poprzez interakcję i zaangażowanie obydwu stron, gdzie zarówno firma, jak i potencjalny klient, odnoszą korzyści.

Content marketing a pozycjonowanie

Content marketing odgrywa ważną rolę w procesie pozycjonowania. Aby zaistnieć na pozycji top 10 w wyszukiwarce, strona internetowa powinny zawierać nie tylko dopasowane słowa kluczowe. Strona oceniane są również pod kątem treść, jakość i wartość tekstów, a content marketing polega właśnie na stosowaniu bogatych i interesujących tekstów, które przy okazji zawierają frazy kluczowe.

Content marketing najczęściej stosowany jest w formach:
  • blogi firmowe – mogą być niezależną stroną internetową lub podstroną w witrynie firmowej lub sklepie internetowym
  • poradniki – treść o tematyce związanej z oferowanymi produktami i usługami, w formie porad dla kupujących
  • treści specjalistyczne – artykuły pisane przez ekspertów, dostarczające wiarygodnych informacji
  • wywiady – sposób prezentacji marki w rozmowie, np. z prezesem firmy, następnie opublikowany w serwisie branżowym
  • recenzje i opinie – najczęściej dokonywane są przez osoby z doświadczeniem w branży, cieszące się zaufaniem, np. przez blogerów
  • opisy produktów – teksty merytoryczne o towarach, stanowiące dopełnienie do podanych parametrów technicznych i cech produktów

Google wysoko ocenia unikalne teksty, a więc niepublikowane wcześniej na innych stronach internetowych, napisane poprawnie, naturalne, z umiarkowaną ilością słów kluczowych, usystematyzowane, czyli podzielone na akapity, z nagłówkami, wypunktowaniami, dodatkowo zawierające takie materiały, jak video, zdjęcia, wykresy, czy infografiki.