fbpx

POZYCJONOWANIE STRON – SEO

Co to właściwie jest SEO?

SEO wywodzi się z angielskiego search engine optimization, co dosłownie oznacza optymalizację dla wyszukiwarek internetowych i jest jednym z elementów szeroko pojętego marketingu internetowego. Obejmuje działania, mające na celu zoptymalizowanie strony internetowej pod wymogi wyszukiwarek tak, aby osiągać jak najwyższej pozycje w wynikach wyszukiwania.

seo, pozycjonowanie, pozycjonowanie stron, pozycjonowanie stron internetowych, optymalizacja stron, optymalizacja stron internetowych

Czy SEO oznacza to samo, co pozycjonowanie stron?

SEO określane jest również jako pozycjonowanie stron, i choć często wyrażenia te używane są zamiennie, to jednak pozycjonowanie stron internetowych i optymalizacja stron różnią się od siebie.

Pozycjonowanie stron internetowych jest szerszym pojęciem, a prowadzone najczęściej równolegle z optymalizacją strony, wpływa na pozyskiwanie linków z serwisów zewnętrznych, mających znaczny wpływ na pozycję w wyszukiwarkach. Tak więc SEO, które wchodzi w proces pozycjonowania stron, polega głównie na optymalizacji stron internetowych, dzięki wprowadzeniu modyfikacji w treści witryny.
Do działań takich mogą należeć:

  • zmodyfikowanie istniejących tekstów lub stworzenie nowych (SEO copywriting)
  • zamieszczenie słów i fraz kluczowych odpowiednich dla tematyki, branży, marki, czy produktu, któremu poświęcona jest strona
  • zastosowanie znaczników w tytułach stron
  • dobór właściwych nagłówków
  • układ menu, przycisków i innych elementów wykorzystywanych do linkowania wewnętrznego na stronie
  • ustawienie tekstów alternatywnych dla grafik i filmów
  • dodanie meta description

Słowa kluczowe

Jakość treści na stronie ma duże znaczenie dla SEO. Na pozycjonowanie stron w wynikach organicznych mają wpływ m.in. trafnie dobrane słowa i frazy kluczowe.

Słowa kluczowe, nazywane również frazy lub frazy kluczowe, to wyrazy i zwroty, które użytkownicy wpisują do wyszukiwarki, chcąc odnaleźć konkretne informacje, produkty, czy usługi.
Dokonując wyboru słów kluczowych, które mają znaleźć się na stronie, warto jest więc zastanowić się, w jaki sposób potencjalni klienci szukaliby w sieci produktów czy usług oferowanych przez daną firmę. W przypadku biznesu lokalnego dobrze jest wziąć pod uwagę również lokalizację i zasięg naszej działalności.

Pamiętajmy jednak, że konkurencja nie śpi i również dba o pozycjonowanie strony swojej firmy. Ważne jest więc, aby przy wyborze słów kluczowych, wziąć pod uwagę ich konkurencyjność, ponieważ ma ona wpływ na koszt wypozycjonowania strony na dane słowo kluczowe.

 

Zobacz: Co to jest inbound marketing? —>>>